טיפול בסרטן הדם (לוקמיה)

טיפול בסרטן הדם לוקמיה לוקמיה – סרטן הדם היא אחד מסוגי הסרטן הפחות פשוטים לטיפול ביחס למחלות אחרות. עם זאת בשנים האחרונות חלה התפתחות משמעותית ופריצות דרך שהובילו לריפוי חולי סרטן הדם באחוזים טובים הרבה יותר מבעבר. המחקר אודות טיפול בלוקמיה או סרטן הדם נמשך ועדיין לא נאמרה המילה האחרונה כך שיש תקווה למטופלים רבים בכל העולם.

סרטן הדם – רקע

לוקמיה היא מחלת דם שגורמת למעשה להיווצרות לא פרופורציונאלית של תאי דם במח העצם. עם הזמן תאי דם אלה דוחקים את תאי הדם האדומים, את טסיות הדם ותאי הדם הלבנים המהווים את רוב מערכת החיסון שלנו.

הסימפטומים הנקשרים במחלת סרטן הדם די תלויים בסוג המחלה האם היא כרונית או אקוטית והרקע של המטופל. עם זאת, הסימנים הנפוצים הם בלוטות לימפה נפוחות, כבד מוגדל, דימומים באזורים שונים בגוף, חבורות, ירידה במשקל, עייפות רבה, חולשה גופנית, חום, גלי קור וצמרמורת, הזעות יתר, כאבים במפרקים ובעצמות בכלל, ועוד.

בדרך כלל לוקמיה מתחלק לשני סוגים: AML- לוקמיה חריפה יותר שמתפתחת בקצב מהיר והיא נפוצה אצל מבוגרים, והסוג השני הוא ALL- לוקמיה לימפוציטים השכיחה בקרב ילדים.

לרוב, אנו לא יודעים את הסיבות למחלה, אבל יש מחקרים שקושרים בין סרטן הדם לקרינה מייננת, חשיפה לכימיקאלים מסוימים, פגמים גנטיים או וירוסים נדירים.

סרטן הדם – טיפול

עד לפני שנים לא רבות דרכי הטיפול הנפוצות לסרטן הדם (לוקמיה) היה טיפולים ביולוגיים, רדיו תרפיה, והשתלמת מח עצם. האחרון היה הטיפול היעיל ביותר כנגד המחלה. השתלת מח עצם מגיעה מתורם, אך ההתאמה אינה פשוטה ולעיתים זה לוקח זמן עד שמוצאים תורם מתאים ושהמטופל בשל להשתלה – מדובר בזמן יקר מאוד. השתלת מח עצם מבריאה את המטופל בחלק מן המקרים ובחלקם ההצלחות פחות גבוהות והיא גוררת אחריה תחלואה.

בשנים האחרונות החלו לפתח תרופות שנועדו במיוחד לטיפול בסרטן הדם. התרופה שנוסתה על חולים רבים שסבלו מלוקמיה כרונית בשלבים הראשונים שלה חוו הצלחות מסוימות, אך כשהתרופה ניתנה בשלבים המתקדמים יותר של המחלה, זה לא הצליח. התרופה שפותחה לפני כשבע שנים נלחמה נגד המנגנון הבסיסי של המחלה ורק חלק מהחולים הגיבו אליה, כיון שמוטציות שהתפתחו הצליחו לגבור על התרופה.

טיפול בסרטן הדם : יש מקום לאופטימיות

לאחרונה נמצאה תרופה יעילה מאוד לסרטן הדם – BMS354825 והיא נמצאה יעילה ביותר לעומת כל תרופה קודמת שנוסתה עם חולים בלוקמיה. היא חסינה למוטציות ופועלת על רוב החולים.

התרופה פותחה בארצות הברית נוסתה בהצלחה רבה על חולי לוקמיה שטופלו בעבר בתרופות אחרות ולא הגיבו אליהן. כדי להעצים את הצלחת הטיפול בלוקמיה פותח ציד המאתר מוטציות המעכבות את הטיפול. איתורן מאפשר הצלחה גדולה יותר בטיפול בחולי לוקמיה.

אנו מאחלים רפואה שלמה