סרטן השד – טיפול

טיפול בסרטן השד המחלה הממארת השכיחה ביותר בקרב נשים מערב היא סרטן השד. רק באמריקה לבדה אובחנה המחלה בשנת 2005 בלמעלה מ-210 אלף חולים חדשים. מקור המחלה הוא אמנם בשד, אך לעיתים נשלחות גרורות לאיברים אחרים. בשלביו הראשוני מתאפיין סרטן השד בגושים לא כואבים בשד, אך בהמשך חודרים תאים סרטניים לבלוטות הלימפה ומשם עם זרם הדם זה יכול לנוע לאיברים אחרים. המחלה נפוצה בעיקר אצל נשים מעל גיל 50 והסוג הנפוץ הוא קרצינומה- מקורו ברקמה שמצפה את בלוטות החלב והצינוריות.

טיפול בסרטן השד

כיוון שהשד אינו נחשב איבר חיוני לשרידות החולה וכיום ניתן ניתוחים פלסטיים לשחזור שד, הטיפול הנפוץ לסרטן השד הוא כריתת הגידול הראשוני ללא נזק למערכות הגוף, כך שהגידול אינו מהווה כרגע איום. הסכנה העיקרית בסרטן השד היא הגרורות באיברים חיוניים שאותן כבר אי אפשר להוציא בניתוח. לכן יש חשיבות רבה לאתר את סרטן השד בזמן ולחסל אותו באיבו.

בדיקת שדיים וממוגרפיה

אחת הדרכים הטובות ביותר לטיפול בסרטן השד הוא פשוט למנוע את התפתחותו ולגלות אותו בזמן. כל איזה צריכה לבצע בדיקת שד עצמית לפחות פעם בחודש. אם אתן מגלות שינוי כלשהו- גוש, גומות בעור, נפיחות, הפרשה בלתי מוסברת מהפטמות, או פריחה, פנו מידית לרופא. בנוסף לבדיקה העצמית נשים צריכות לעבור בדיקת שדיים שנתית אצל מומחה. נשים מעל גיל 40 צריכות לעבור בדיקה ממוגרפית על פי הוראות הרופא.

אם נלך עוד אחורה, מניעת סרטן השד אפשרית ולמרות שבמקרים מסוימים מדובר בתופעה גנטית הרי שמחקרים גילו כי אחד הגורמים למחלה זו הוא סינדרום מטבולי המאופיין ברמה גבוהה של סוכרים בגוף, רמה גבוהה של שומנים, כולסטרול וטריגליצרידים ,השמנת יתר, הורמוני מין בדם, חוסר איזון הורמונאלי, ולחץ דם גבוה. עוד גילו כי נשים שמיעטו בפעילות גופנית, חיו במתח ולחצים נפשיים, חיו על תזונה העשירה בפחמימות מעובדות ועודף חלבון מן החי, לקו במחלה באחוזים גבוהים הרבה יותר מיתר אוכלוסיית הנשים. שימו לב לאורח חייכן.

טיפול בסרטן השד

הבשורות הטובות הן כי סרטן השד הוא הסוג הקל ביותר לטיפול מבין סוגי הסרטן הקיימים היום. התאמת הטיפול מתבצעת ביחס לשלבי גילוי המחלה, גיל המטופלת, התמיינו התאים הסרטניים והגנטיקה. מי שגילתה מוקדם את המחלה תיכנס לטיפול אנדוקריני הורמונאלי. מטופלות שחוו במשפחתן סרטן שד, שוקלים אצלן התערבות ניתוחית. במידה וסרטן השד התגלה בשלבים מתקדמים מסירים את הגידול באמצעות ניתוח וכן את הרקמות הנגועות הסמוכות. בהמשך, כדי למנוע את חזרת המחלה נותנים טיפול כימותרפי משלים. חולות אלה מטופלות גם בהקרנות שאמורות לחסל את הגרורות.

גם בכריתת שד יש שתי אסכולות. האחת רדיקאלית הסוברת כי יש לחתוך את כל השד ואילו הגישה השמרנית יותר מבקשת לשמר כמה שיותר מרקמת השד כדי למנוע סיבוכים וסבל מיותר. מחקרים הוכיחו כי אין יתרון לשיטה הרדיקאלית כל עוד אפשר להסיר את כל הגידול ובלוטות הלימפה הנגועות בניתוח עדין יותר. משך הזמן של הטיפול הכימותרפי המשלים הוא 3-6 חודשים.

גישה טיפולית חדשנית יותר בסרטן שד היא כימותרפיה לפני הניתוח. כך, אפשר למזער את הגידול ובהמשך לבצע ניתוח שמרני יותר שפחות פוגע בשד, מבלי לחתוך את כולו.

יש עוד טיפול בסרטן השד והוא עושה שימוש בתרופות המכילות נוגדנים כנגד אנטיגנים המעורבים במחלה. כיום משתמשים רק ברצפטין שניתן בתקופה של הטיפול הכימותרפי.

רפואה שלמה