טיפול בסרטן ריאות

טיפול בסרטן ריאות סרטן הריאות הוא אחד מסוגי הסרטן הנפוצים בעולם המערבי. המחלה נפוצה יותר בגברים מאשר בנשים ובמעשנים באחוזים גבוהים בהרבה מאלה שאינם מעשנים

הסימנים המרכזיים של סרטן ריאות הם כאבים ממושכים בחזה, שיעול שאינו מרפה מלווה בליחה לעיתים, שיעול דמי, אובדן תיאבון וירידה במשקל, עייפות רבה בקרב החולה, קוצר נשימה וצפצוף מזמן שאיפה, דלקת ריאות וברונכיט. כמובן שאין להיחפז למסקנות והסימפטומים הללו מתאימות לעוד מגוון רחב של מחלות אבל זו התמונה הכללית.

סרטן הריאות מתחלק לשני סוגים עיקריים, כזה של התאים הקטנים והשני של תאים שאינם קטנים. כל סוג של סרטן מתפשט באופן אחר. גילוי מוקדם של סרטן ריאות יכול להציל את חיי החולה ולהגביר את סיכויי הצלחת הטיפול בחולי סרטן.

טיפול בסרטן ריאות

ככלל, טיפול בסרטן ריאות נקבע על ידי הרופא המטפל בהתאם למספר פרמטרים, ביניהם סוג הגידול, מיקומו, קצב ההתפשטות שלו, מצבו וגילו של המטופל ועוד. לעיתים משלבים מספר סוגי טיפול יחד. אחד מסוגי הטיפול הנפוצים בסרטן ראיות הוא ניתוח בו מוציאים חלק לא גדול מהריאה הנגועה. במקרים של גידול מפותח יותר מסירים את כל האונה. לעיתים אי אפשר לעשות ניתוח בגלל מימדי הגידול או מצב החולה.

הקרנות- השיטה היותר מקובלת לטיפול בסרטן ריאות. נקראות גם רדיו תרפיה ותפקידן הוא לפגוע ולהשמיד את התאים הסרטניים בריאה הפגועה ואת הגרורות אם שלחו. מדובר בטיפול נקודתי שמשפיע על אזור ההקרנה. לעיתים ניתנות הקרנות לפני ניתוח כדי לשפר את סיכוייו ובמקרים אחרים ההקרנות מבוצעות כדי לחסל את התאים הסרטניים שחמקו מסכין המנתחים. לעיתים הטיפול בקרינה משלב כימותרפיה וזה במקום ניתוח. ההקרנה מתבצעת באמצעות מכשיר ששולח גלי אנרגיה למקום הגידול.

כימותרפיה – שיטה וותיקה לטיפול בסרטן. התרופות אמורות לחסל תאים סרטניים ממאירים בכל הגוף. התרופה ניתנת בזריקה היישר למחזור הדם ולפעמים בכדורים. כיוון שהכימותרפיה משפיעה ופוגעת גם בתאים בריאים בגוף, המטופל נחלש וסובל מתופעות של בחילות חולשה, הקאות, נשירת שיער. בסיום הטיפול נעלמות התופעות וגם השיער חוזר לקדמותו.

הסוג הנוסף של טיפול בסרטן ריאות הוא תרפיה פוטו-דינמית וכאן מדובר בהקרנת קרני לייזר מדויקות יותר לתאים הסרטניים בלבד. הן מקבלות את הדיוק שלהן בזכות חומר רדיו אקטיבי המוחדר לגוף ונצמד אל התא הנגוע. כך הוא למעשה מנחה או מכוון את הלייזר היכן לפגוע ובזכות זה להימנע מהרס תאים בריאים. כך מקלים על הסימפטומים ומעודדים תהליך נשימה תקין יותר בריאה הפגועה.

זה טיפול שעובד בעיקר בגידולים קטנים שנתגלו מוקדם יחסית. לכן יש חשיבות לפנות לבדיקת אבחון אצל רופא ברגע שמתגלים הסימנים שצוינו ולא לחכות עד שיהיה מאוחר. ניתן לגשת לאבחון גם אתם בקבוצת סיכון. כיום יש בדיקות דם במסוגלות לאבחן סרטן הריאות בשלבים מוקדמים ביותר ובכך להציל חיים.

רפואה שלימה