סרטן הלבלב

רקע : הלבלב ותפקידיו

סרטן הלבלב הלבלב הוא איבר פנימי לא גדול, סך הכל 15 סנטימטרים, דמוי אגס שנמצא בבטן המרכזית ויש לו תפקיד מהותי מאוד בעיכול מזון מאחר והוא זה שמפריש אנזימים המסייעים בעיכול מזון. ההורמון המוכר ביותר שמפריש הלבלב בוא האינסולין המסייע לווסת את רמות הסוכר בגוף. ההורמונים שמשחרר הלבלב עוברים דרך מחזור הדם אל כל הגוף.

סרטן הלבלב

כמו בכל תהליך סרטני גם כשמדובר בסרטן לבלב, יש תהליך ממאיר- תהליך חלוקת תאים בלתי פרופורציונאלית. כמות של תאים יוצרים גידול. הגידולים הסרטנים הם אלה שאין עליהם שום שליטה טבעית. אלה יכולים בהמשך גם ליצור גרורות באיברים אחרים. כשגידול סרטני מתפתח בלבלב הוא מדרך כלל מתחיל בצינוריות הנושאות את מיצי הלבלב. משם הוא יכול להתפתח ולחדור לאיברים הסמוכים כמו הקיבה והמעי הדק.

סרטן הלבלב : סימנים מוקדמים

בהרבה מאוד מקרים ייתכן שבגופו של החולה יתהווה סרטן לבלב במשך תקופה ארוכה מבלי לשים אליו כלל לב. הסימנים הראשונים יכולים להיות כאבים באזור הבטן או לחץ באזור. מכיוון שמדובר בתסמינים עמומים כאלה, לעיתים מאבחנים את המחלה אחרי שהתפשטה הלאה.

הסימנים תלויים במימדי הגידול ואיפה הא נמצא. אם למשל העור מקבל גוון צהוב משהו וגם גלגל העין מראה סימנים של צהוב ייתכן שהגידול חוסם את דרכי המרה. כשהגידול מחמיר כאב הבטן מתגבר ומתרכז בחלקה העליון. בנוסף עלול החולה לסבול מבחילות, תיאבון ירוד, וחולשה רבה.

סרטן לבלב יכול לגרום ייצור מוגבר של הורמונים ובעיקר אינסולין. זה עלול להפר את האיזון (להוריד רמות סוכר בדם בצורה קיצונית) ולגרום לחולשה ולמצבי היפו גליקמיה. סימפטומים נוספים הם סחרחורות, ירידה במשקל, קור, התכווצות שרירים ועוד.

עם זאת, גם מי שסובל מסימפטומים אלה שלא ייחפז למסקנות. יש עוד הרבה מאוד סיבות לסימנים הללו. את הקביעה המקצועית יכול לעשות רק רופא.

סרטן לבלב : איך מאבחנים ?

אחרי בדיקה כללית על ידי הרופא ובדיקות מעבדה מקיפות, יישלח החולה לבדיקות מעמיקות יותר. ביניהן, בדיקת CT, צילום רנטגן, MRI, או בדיקת אולטרסאונד, או בדיקת אנדוסקופיה של דרכי העיכול. ישנן דרכים נוספות לבדוק את הלבלב, דרכי המרה והכבד ואז בודקים האם יש חסימות והיכן.

בכל מקרה, האבחנה המדויקת ביותר האם מדובר בגידול והאם הוא מממאיר או שפיר תעשה על ידי ביופסיה.

טיפול בסרטן הלבלב

בשלבים הראשונים יותר פשוט לטפל בסרטן הלבלב. את הטיפול מבצעים אונקולוג, אנדוקרינולוג, ורדיו -תרפיסט. סוג הטיפול והתדירות תלויים במיקום הגידול והתפשטותו. לעיתים מנתחים ומסירים חלק מהלבלב או את כולו, לעיתים מצליחים להסיר את הגידול בתקווה שלא השאיר גרורות. בניתוח זה מסירי גם רקמות מאיברים סמוכים. גם אם לא מצליחים להוריד את כל הגידול, הניתוח מסייע בהפחתת התופעות הלא נעימות.

טיפולים נוספים בסרטן הלבלב הם הקרנות שנועדו להרוס תאי לבלב נגועים או טיפול כימותרפי יסייע בהפחתת הכאבים והסימנים הנלווים במערכת העיכול. מדובר בטיפולים לא פשוטים הגוררים אחריהם תופעות לוואי לא נעימות.

באמצעות תזונה מיוחדת, תוספים וצמחים ניתן להקל על הסימפטומים ולחזק את הגוף.