סרטן המעי הגס

סרטן המעי הגס מתאפיין בגידולים סרטניים במעי הגס, בחלחולת ובתוספתן (פנדציט). זהו סוג סרטן בעל שכיחות גבוהה מאוד בעולם המערבי, השני בגורמי המוות הסרטניים. הסברה היא שהגורם לסרטן במעי הגס הם פוליפים אנדומטיים. הגידולים הרווחים במעי הגס הם שפירים אך ללא טיפול, חלקם עשויים להפוך לממאירים. כדי לאבחן את מחלת סרטן המעי הגס נערכת בדיקה הנקראת קולונסקופיה. קולונסקופיה היא בדיקה פולשנית של המעי הגס המתבצעת דרך החלחולת. על מנת לרפא סרטן במעי הגס, בדרך כלל מנתחים כדי להסיר את הגידולים, אך במקרים אחרים נדרש טיפול כימותרפי.
סרטן המעי הגס הוא אחת ממחלות הסרטן הנפוצות ביותר בישראל, יותר מבמדינות מפותחות אחרות. אפשר להאשים בכך את חוסר המודעות למחלה, דבר שגורם לאנשים הנמצאים בקבוצת הסיכון לא לגשת ולהיבדק. בשנים האחרונות עלתה המודעות למחלת סרטן המעי הגס וזאת באמצעות פרסומים באמצעי התקשורת ובקופות החולים. כמו כן, חלה התפתחות מדעית וקיימים כיום טיפולים המקטינים את סיכויי התמותה ומאריכים חיים.


סימפטומים של סרטן המעי הגס

הסיבה העיקרית לכך שהתמותה ממחלת סרטן המעי הגס גבוהה כל כך, היא שלמחלה אין תסמינים בולטים, לעתים קרובות החולה לא יחוש דבר.
בכל זאת, כשיש תסמינים, מדובר בדרך כלל בשינויים בהרגלי היציאות (שלשולים, עצירות) או שינויים בצואה עצמה (דם בצואה, ליחה בצואה, צואה שחורה).
כאשר יש חשד למחלת סרטן המעי הגס, החולה נשלח לבדיקת קולונסקופיה ולבדיקה אחר דם סמוי בצואה.


מניעה וגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס

סרטן המעי הגס כמו רוב המחלות, גם סרטן המעי הגס יכול להימנע על ידי שמירה על אורך חיים נכון הכולל תזונה נכונה ופעילות ספורטיבית. חשוב מאוד להכניס לתפריט היומי פירות וירקות כולל קליפתם. במידה וחסר ידע בנושא תזונה נכונה, מומלץ לבקש סיוע מתזונאית (כיום ניתן גם דרך קופות החולים) ועל ידי בניית תפריטים הכוללים את כל אבות המזון, לשנות את הרגלי האכילה.
בנוסף, כאשר האדם כבר לא צעיר, כדאי שיעשה לו הרגל של ביצוע בדיקות שגרתיות אחת לתקופה, דבר שעשוי לאתר את המחלה בשלב מוקדם ולהציל את חייו.