סרטן הערמונית

מהי הערמונית

סרטן הערמונית בלוטת הערמונית היא בלוטה בגודל אגוז, הממוקמת לפני החלחולת (פי הטבעת), מאחורי בסיס הפין ומתחת לשלפוחית השתן. הבלוטה קיימת רק בזכרים ומכילה תאים המייצרים חלק מנוזל הזרע המגן ומזין את תאי הזרע. הערמונית מקיפה את החלק העליון של השופכה, הצינור דרכו עוברים השתן והזרע בצאתם מהפין. עצבים הממוקמים סמוך לערמונית משתתפים ביצירת הזקפה. טיפולים שבהם מוציאים עצבים אלו או פוגעים בהם עלולים לגרום לבעיות בזקפה, לאימפוטנציה.סרטן הערמונית

סרטן הערמונית הוא הגידול השכיח ביותר בקרב גברים בני 50 ויותר, סרטן הערמונית מאובחן בכ 10% מהגברים בקרב גיל 50 ומעלה ובעיקר בגברים מבוגרים.
הגורמים למחלת סרטן הערמונית לא ברורים לגמרי והוא נחשב לגורם תמותה שני בקרב גברים. הוכחה מובהקת בנוגע לגורם התורשה אין, אך מומלץ לנסות להפחית את צריכת השומן מן החי (דבר זה ידוע כמועיל גם לבעיות בריאותיות אחרות).
סרטן הערמונית לא תמיד ממאיר, אך עדיין נחשב לגורם תמותה גבוה ביותר, בכל שנה מתגלים עוד 2,500 מקרים של סרטן הערמונית.

מניעת סרטן הערמונית

כפי שכבר נאמר, תזונה עתירה בשומנים מעלה את הסיכון לחלות בסרטן הערמונית. לכן, מומלץ לשנות את הרגלי האכילה ולשלב פירות וירקות בתפריט היומי.
לגברים שעברו את גיל 50, חשוב לעבור בדיקה של סרטן הערמונית. מדובר בבדיקת דם המודדת את רמת ה-PSA (חלבון המיוצר על ידי תאי הערמונית). בדיקה זו עשויה לאתר את מחלת סרטן הערמונית, אך אין להסתפק בה בלבד, מומלץ לבצע בדיקה אורולוגית אחת לתקופה אצל אורולוג.

טיפולים בסרטן הערמונית

ישנן אפשרויות רבות לטיפול בסרטן הערמונית כמו קרינה, ניתוח, הורמונים, טיפול כימותרפי ושילובים שונים של מרכיבי הטיפול בהתאם להתקדמות המחלה, מצבו הבריאותי וגילו של החולה.
הטיפולים בחולי סרטן הערמונית עלולים לפגוע באיכות החיים וביכולת התפקוד המיני ולכן חשוב ללוות את המטופל ולתמוך בו נפשית.
כאשר סרטן הערמונית מגיע למצב שבו התאים הממאירים שולחים גרורות, יש צורך בטיפול כימותרפי מכיוון שיתר הטיפולים לא יועילו.