סרטן השד

סרטן השד מדובר במחלה סרטנית שמקורה בשד, המחלה עלולה לשלוח גרורות אל איברים שונים בגוף. המחלה מתחילה עם תופעה של גושים לא כואבים בשד, לאחר מכן חודרים תאים סרטניים לקשרי הלימפה של בית השחי. מבית השחי התאים עלולים לשלוח גרורות לאיברים אחרים בגוף וזאת על ידי חדירתם של התאים לזרם הדם. המחלה מתפתחת בעיקר בנשים מעל גיל חמישים , נדירה בגברים ונשים צעירות ולכן מומלץ לנשים מבוגרות לבצע בדיקה שגרתית. הסוג הנפוץ ביותר של סרטן השד הוא קרצינומה, אך קיימים סוגים נדירים יותר של סרטן השד המסווגים כסרקומה או לימפומה.


טיפולים

במידה ומדובר בשלבים ראשוניים של המחלה, בטרם חדרו תאים סרטניים לתאי הדם, ניתן לטפל במחלת סרטן השד על ידי פעולה כירורגית. השד אינו חלק חיוני בגוף וכריתתו אינה מהווה סכנת חיים ולכן הפתרון בשלב זה הוא כריתת האזור הנגוע. נשים רבות חוששות מהפן האסתטי ובמקרים רבים מעדיפות שלא לפנות לפתרון זה וכך מסכנות את חייהן. כיום, הרפואה האסתטית מתקדמת מאוד וקיימת אפשרות של שחזור השד על ידי ניתוח פלסטי, עניין מהותי ביותר כשמדובר בדימוי העצמי של האישה. נהוג להשלים את הטיפול בכימותרפיה, בטיפול הורמונאלי ובטיפולים רבים אחרים הקיימים כיום.

שכיחות סרטן השד

סרטן השד הוא המחלה הממאירה השכיחה ביותר בקרב נשים בעולם המערבי, נתון מזעזע שכזה אמור להעלות את המודעות למחלה ואת המודעות של נשים ללכת ולהיבדק.
המחלה שכיחה ביותר בעיקר בנשים שעברו את גיל 45, ללא קשר לקבוצת סיכון מובהקת, מלבד העובדה של קרבה לגיל סיום הוסת.

גורמים למחלה

מלבד הגורמים המוכרים כמו עישון, השמנת יתר, חשיפה לאסטרוגן, מספר רב של מחזורי וסת במהלך תקופת הפוריות, אי כניסה להריון עד גיל 30, אי הנקה ועוד, קיים גם הגורם הגנטי לתחלואת סרטן שד.
של 85% לחלות בימי חייהן בסרטן השד או השחלה, אלה נתונים מזעזעים ומזעזע יותר לדעת כי גנים אלה הם דומיננטיים. דרוש רק עותק אחד של הגן מהאב או האם על מנת שהפגם יופיע גם בצאצא. בנוסף, נשים שלהן היסטוריה משפחתית של מחלת הסרטן נמצאות בסיכון גבוה יותר ללקות במחלה גם אם אין במשפחתן פגם גנטי בBRCA1 או BRCA2. מכיוון שגנים אלה הם אוטוזומלים , הם עוברים בתורשה מאב ומאם באותה תדירות.

אבחון סרטן שד

גילוי מחלת סרטן השד בשלביה הראשונים חיוני מאוד שכן, גילוי מוקדם מפחית בצורה משמעותית את התמותה מהמחלה.
חשוב לבצע בדיקה עצמית מדי פעם ולחפש סימנים של שינוי צורה באחד מהשדיים, הופעת גומות או בליטות, הופעת ורידים, תזוזת פטמה או הפרשות מהפטמה. בנוסף, רצוי למשש כי כך ניתן לחוש בגושים בשד או בבית השחי.
לרוב, הסימנים הראשונים לסרטן שד מתגלים בבדיקת הממוגרפיה. במידה ועלה חשד של סרטן שד בבדיקה, תילקח רקמה מהאזור החשוד על ידי דיקור ותשלח לביופסיה.ארגונים לקידום מודעות של סרטן השד

עמותת "אחת מתשע"

עמותה זו שמה לה למטרה לקדם את המודעות הציבורית למחלת סרטן השד. העמותה מעניקה מידע ותמיכה לחולות במחלת סרטן השד. באתר קיים קו חם, קבוצת תמיכה וחדשות הקשורות למחלת סרטן השד.
לכניסה לאתר לחצו כאן

הקרן הלאומית למחלת סרטן השד

מדובר באתר של הקרן העולמית המקדמת את נושא מחלת סרטן השד במחקרים, תרומות, מודעות, תמיכה בחולות ועוד.
הקרן משיקה את "הסרט הורוד" דרכו היא מגייסת תרומות.
לכניסה לאתר לחצו כאן