עישון

היכן התחילו הסיגריות, ולאן הן הגיעו?
הן בכל מקום, הן מהוות נושא מרכזי בדיונים ציבוריים רבים, הן ממכרות מחד ומעוררות סלידה מאידך. מתי הכול התחיל? מהיכן הגיע אלינו ההרגל הכול כך שנוי במחלוקת, וכמה הוא הספיק להתפשט מאז?

מתי הכול התחיל?

סיגריות לגבי המצאת הסיגריה אין תיעוד מדויק וחד משמע, אך נהוג להאמין כי הסיגריות הראשונות נוצרו באמריקה כ-6000 שנים לפני הספירה. ישנו תיעוד של שבטי המאיה , במרכז אמריקה, כשהם לועסים ומעשנים עלי טבק. עם השנים החלו השבטים להתייחס לעישון ככלי דתי, או כאמצעי לריפוי, ולכן מאמינים כי במהלך האלף הראשון לספירה מרבית השבטים באמריקה נהגו לעשות שימוש בעישון טבק לצרכים כאלו ואחרים. התפשטות תופעת העישון מחוץ למרכז אמריקה החלה כשכריסטופר קולומבוס ואנשים החלו להפיץ את שיטות עישון הטבק לספרד. מנקודה זו החל העישון להתפשט בכל אירופה והפך לפופולארי ביותר.

הסיגריה של היום

עישון את המצאת הסיגריה, כפי שהיא מוכרת היום, מייחסים לקבצנים שחיו בסביליה. האגדה אומרת כי בשנת 1614 אותם קבצנים נהגו ללקט שאריות טבק שנותרו לאחר מפגשי העישון של העשירים, לגלגלם בנייר ולעשנם. לסיגריות הללו קראו סיגרלוס, כלומר סיגרים קטנים, והם החלו להתפשט גם כן ברחבי אירופה. למרות השימוש הרב בטבק במהלך השנים הללו, רק בשנת 1856 הוקם מפעל הסיגריות הראשון בבריטניה. מפעלים רבים החלו להיפתח ולספק את מכשיר העישון המבוקש, כשהדרישה לסיגריות עלתה משמעותית בתקופות מלחמה, שהיו תדירות יחסית בשנים הללו.

צריכת סיגריות בימנו

נכון להיום סיגריות, על סוגיהן השונים, נמכרות בכל העולם, בתפוצה רחבה ביותר. מעריכים כי מספר המעשנים בעולם עומד על למעלה מ-1.1 מיליארד בני אדם, כשאלו צורכים למעלה מחמישה בליון סיגריות מדי שנה. באירופה אחוז המעשנים הוא הגבוה ביותר, ומעריכים כי כמעט כמחצית מהגברים מעשנים וכן גם רבע מן הנשים. יש לציין כי סקרים שונים, בכל מקום בעולם, העלו כי נשים מעשנות פחות מגברים. את הסיבה לכך נוהגים לתלות בתקופות הריון והנקה של נשים, ובמודעות הגוברת של נזקי העישון על העובר.