עישון

כל מה שרציתם לדעת על עישון ונזקיו
כולם משלימים עם זה שהעישון הוא איננו בריא. אך האם המעשנים אכן מודעים לעד כמה הוא לא בריא, ומהם הנזקים הנלווים לעישון סיגריות? כמה דברים שכדאי לדעת, לפני שיוצאים בקול צעקה כנגד החוק האוסר על עישון.

נזקי העישון האקטיבי

עישון את הסקירה על נזקי העישון נתחיל בהצהרה חד משמעית כי בעישון סיגריות אין שום דבר בריא. לאחר שנקודה זו הובהרה אפשר להתחיל לסקור את הנזקים הכרוכים בעישון סיגריות. תפוצת הסיגריות בקרב האוכלוסייה הפכה לשכיחה במיוחד לקראת סוף המאה ה-19. עד תקופה זו אין כמעט תיעודים רפואיים של סרטן הריאות, או של סרטן בגרון ובחלל הפה. לאחר מלחמת העולם הראשונה תועדו מאות מקרים של מחלות אלו, כשרובן ככולן, נגרמו עקב עישון סיגריות במהלך המלחמה. מעבר להתפתחות של סרטן בדרכי הנשימה הסיגריות גורמות גם דלקת בסמפונות, תופעה הפוגעת בחילופי הגזים בריאות. תוצאה ישירה של דלקת זו היא פגיעה משמעותית בכושר הגופני וקושי להתמודד עם מאמץ פיזי.

העישון איננו פוגע רק בדרכי הנשימה. מחקרים מראים כי עישון ממושך גורם להצרה של כלי הדם בלב ובמוח. תוצאה של הצרת כלי הדם יכולה להיות נטייה לחלות במחלות לב שונות , ואף ללקות בהתקפי לב. הבעיה העיקרית של נזקי העישון בכלי הדם היא משך הזמן שלוקח לגוף להתנקות מהשפעות העישון הממושך. נמצא כי רק לאחר 14 שנים בו לא עישן, נתוני האדם ישובו להיות כשם שהיו לפני תחילת העישון, או מקבילים לנתוני אדם בן גילו שלא עישן מעולם. הפגיעה במערות הדם ובדרכי הנשימה היא העיקרית והקשה ביותר, אך לעישון נלווים נזקים נוספים רבים. בין נזקי העישון ניתן למצוא סכרת, פגיעה בכליות, פגיעה בפוריות ובעוברים, פגיעה וטשטוש של חוש הריח, חוש הראייה, חוש הטעם וחוש המישוש, סרטן בלבלב, סרטן בקיבה, סרטן הדם, סרטן בשלפוחית השתן וכן פגיעות אסטטיות, כגון כתמים על השיניים, קמטים סביב הפה ועוד.נזקי העישון הפאסיבי

עישון העישון הפאסיבי מתייחס לאדם אשר איננו מעשן באופן פעיל, אך קירבתו לאנשים מעשנים או לפליטות עשן ממכשור מסוים, גורמות לתופעות של נזקי העישון. מחקרים שמערכו לאורך שנים מראים כי אנשים אשר לא עישנו מעולם, אך נחשפו למעשנים באופן קבוע, מפתחים נטייה לחלות במחלות לב ומחלות בדרכי הנשימה בכ-30% יותר מאנשים לא מעשנים, אשר לא חשופים לעשן סיגריות. רק בארצות הברית ישנם תיעודים של למעלה מאלפיים מקרי מוות, עקב סרטן ריאות בקרב אנשים לא מעשנים. מעשנים פאסיביים חשופים, אם כן, להתפתחויות של מחלות לב, ריאה, קשיי נשימה, גירויים בעיניים, פגיעה בחוש הריח וכאבי ראש, רק בגלל נוכחותם בסמוך לאוכלוסיה מעשנת.

חוק העישון

עישון במהלך המאה עשרים הבינו כי התחביב החדש שאימצה לעצמה האנושות במאה האחרונה, הוא בגדר מפגע סביבתי, והוא גורם נזקים משמעותיים הן למעשן והן לסובבים אותו. תובנה זו פתחה פתח לאינספור חקיקות ומגבלות לגבי עישון, בעיקר במקומות ציבוריים.

בישראל נחקק לראשונה חוק המגביל את העישון במקומות ציבוריים, בשנת 1983. ישנם מקומות בהם החוק באמת נאכף, ומראה של מעשן במקומות האלו הוא חריג, כמו תיאטראות, בתי קולנוע, מטוסים, מעליות וספריות. אך ישנם מקומות בהם החוק לא נאכף כלל ואנשים נוהגים לעשן בהם, למרות הגדרתם כמקומות ציבוריים. מרבית המקומות הללו הם מקומות בילוי, כגון מסעדות, בתי קפה, ברים וכיוצא באלו. בנובמבר 2007 נוסף תיקון לחוק המחמיר את הענישה על אנשים המעשנים במקומות בילוי סגורים. תיקון זה אמנם גרם למקומות רבים להגביל את העישון בתחומם, אך מנגד הוא עורר סערה בקרב ציבור המעשנים, הטוען לפגיעה בזכויותיו הבסיסיות.